علت روغن زدن سر شمع خودرو چیست؟

علت روغن زدن سر شمع خودرو چیست؟ علت چرب شدن سر شمع خودرو چیست؟ اسپارک سنتر

چرب شدن سر شمع خودرو باعث دردسر شما شده و به دنبال راهکاری هستید تا ببینید علت روغن زدن شمع ماشین چیست؟ در این مطلب قصد داریم همه چیز را راجع به روغن زدن سر شمع خودرو برایتان بگوییم. برای دانستن جواب این سوالات تا آخر این مطلب آموزشی از وبلاگ لوازم یدکی خودرو فروشگاه اینترنتی اسپارک سنتر با ما همراه باشید.

 

درباره روغن زدن شمع خودرو

شمع خودرو یکی از اصلی‌ترین قطعات کاربردی و یکی از مهمترین لوازم یدکی خودرو است که باعث سوخت و ساز ماشین می‌شود. در صورتی که این قطعه کوچک دچار آسیب یا فرسودگی شود می‌تواند آسیب‌های زیادی به ماشین وارد کند.

به این ترتیب است که شما متوجه می‌شوید که بنزین به خوبی نمی‌سوزد و یا خودرو از قدرت مناسبی برخوردار نیست. یکی از دلایل بروز این اتفاق روغن زدن شمع ماشین است.

روزی که با هزار امید و آرزو ماشین‌تان شروع به کار کرد، احتمالا تصور این را نداشتید که روزی ممکن است بخاطر چرب شدن شمع خودرو، ماشین‌تان دچار آسیب یا خرابی شود. شمع خودرو ممکن است به دلایل مختلفی دچار آسیب شود که به طور مستقیم بر کیفیت عملکرد ماشین تاثیر می‌گذارد. اما خیس شدن سر شمع از جمله معمول‌ترین موارد است.

 

از نشانه‌های خرابی و ایجاد مشکل در شمع خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدای ضربه
 • ایجاد رسوب در شمع
 • ایجاد دوده و سیاه شدن در شمع
 • گچه زدن شمع
 • خوردگی الکترود شمع
 • آغشته شدن سر شمع به بنزین
 • دفرمه شدن الکترود و پلاتین
 • خرابی وایر شمع

در این مطلب قصد داریم دلیل روغن زدن سر شمع خودرو را از میان مشکلاتی که برای شمع خودرو به وجود می‌آید، بررسی کنیم.

 

روغن زدن سر شمع ماشین نشانه چیست ؟

در صورتی که شاهد روغن زدن شمع ماشین باشید، احتمالا سر شمع و چینی دارای دوره‌ و لایه‌های از چربی است که محفظه احتراق روغنی می‌شود. قبل از آن که بررسی کنیم علت روغن زدن شمع چیست ، در نظر داشته باشید که اگر رینگ پیستون ضعیف شده باشد و یا به خاطر سابیدگی زیاد، دچار آسیب شده باشد، همچنین در صورتی که سائیدگی برش سیلندر و گیت سوپاپ‌ها بیش از حد باشد، در این صورت، سطح روغن در کارتل روغن به محفظه احتراق می‌رسد. علت روغن زدن سر شمع ماشین در واقع رسیدن روغن در اثر آسیب یا نشتی از قسمت‌های دیگر به بیرون موتور است.

علت روغن زدن سر شمع ماشین چیست؟

عوامل زیادی است که می‌تواند باعث روغن سر شمع ماشین شود. از جمله علت روغن زدن یک شمع ماشین  شامل موارد زیر است:

 • نشتی از بیرون موتور
 • خرابی واشر سرسیلندر
 • خرابی یا فرسودگی گاید و لاستیک های ساق سوپاپ
 • خرابی رینگ ها موتور
 • پیستون آسیب دیده

در ادامه با هم هر کدام از این موارد را بررسی می‌کنیم تا ببینیم علت روغن زدن شمع ماشین چیست.

نشتی از بیرون موتور؛ یکی از علت روغن زدن شمع ها

در صورتی که روغن از اطراف شمع‌ها به قسمت روی سر سیلندر یا یکی از قطعات خارجی موتور راه پیدا کند، ممکن است روغن از اطراف رزوه‌های پیچ بالا زده و اطراف شمع چربی بشیند. این مورد یکی از دلایل روغن زدن سر شمع ها است. یکی دیگر از دلایل روغن زدن سر شمع خودرو مشکل واشر یا اورینگ است که باعث جمع شدن روغن و چرب شدن شمع خودرو می‌شود.

خرابی واشر سرسیلندر؛علت روغن زدن سر یک شمع

در صورتی که روغن به داخل اتاقک احتراق، بیاید، ممکن است واشر سرسیلندر آسیب دیده باشد. در این حالت، باید در اسرع وقت نسبت به تعمیر واشر سرسلیندر اقدام کنید.

خرابی یا فرسودگی گاید و لاستیک های ساق سوپاپ؛علت بیرون زدن روغن از شمع

از دلایل دیگر روغن زدن شمع، خرابی گایدهای ساق سوپاپ است. گایدهای سوپاپ، سوپاپ‌های ورودی و خروجی را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهند. به این ترتیب، لاستیک ساق‌های سوپاپ، اجازه ورود روغن به اتاقک احتراق ماشین را نمی‌دهد. در صورتی که به هر علتی این گایدها دچار تخریب یا فرسودگی شوند، روغن به سر شمع‌های خودرو می‌رسد. بنابراین یکی دیگر از دلایل روغن زدن شمع‌ها خرابی یا فرسودگی گایدهای سوپاپ است.

خرابی رینگ ها موتور؛ علت روغن زدن یک شمع

رینگ‌های موتور در اطراف پیستون خودرو قرار دارد. این رینگ‌ها از نفوذ روغن به داخل محفظه احتراق جلوگیری می‌کند. در صورتی که رینگ‌های موتور دچار آسیب شود، روغن به داخل محفظه احتراق رسیده و شما شاهد روغن زدن شمع خودرو  خواهید بود.

پیستون آسیب دیده؛علت روغن زدن سر شمع

 از دلایل روغن زدن شمع خودرو می‌توان به پیستون آسیب دیده اشاره کرد. البته آسیب دیدن پوستن چندان معمول نیست اما در صورت آسیب باعث روغن زدن سر شمع ماشین می‌شود.

 

پاک کردن روغن سر شمع خودرو از دیواره محفظه

در صورتی که در محل نصب شمع، چربی مشاهده کردید، ابتدا باید علت روغن زدن سر شمع ها بررسی کنید. در نظر داشته باشید برای تمیز کردن شمع خودرو نیازی به باز کردن موتور ندارید. در صورتی که نگران روغن‌های اضافی سر شمع هستید، کافیست با یک دستمال بدون پرز آن را پاک کنید.

این را به خاطر داشته باشید تا زمانی که به هر علت با روغنی شدن سر شمع خودرو روبرو هستید، رانندگی در این وضعیت مشکل دارد. در صورت راه یافتن روغن به داخل محفظه، این امر باعث آسیب قطعات دیگر خودرو و افزایش آلایندگی می‌شود. اینجاست که باید ببینید که علت روغن زدن سر شمع خودرو چیست و بعد از بررسی دلایل روغن زدن شمع نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. در صورتیکه در این زمینه تجربه ای ندارید بهتر است حتما با یک تعمیرکار مشورت کنید.

 

دنبال خرید شمع خودرو یا موتور سیکلت اصل با مناسبترین قیمت هستید؟

کافی است همین حالا به صفحه خرید شمع خودرو یا صفحه خرید شمع موتور سیکلت از فروشگاه اینترنتی اسپارک سنتر مراجعه کنید و خرید خود را اینترنتی انجام دهید تا مشتری دائمی ما شوید.

 

نتیجه گیری درباره روغن زدن شمع خودرو

با هم علت بررسی کردیم که روغن زدن شمع خودرو چیست. شاید بتوان گفت به هر علت روغن زدن شمع خودرو می‌تواند یک خرج بزرگ برایتان باشد. با این وجود بررسی زودتر علت روغن زدن دور شمع می‌تواند هر چه زودتر از ایجاد مشکلات بزرگتر در خودرو جلوگیری کند.

به عنوان یک دید کلی، اینطور در نظر بگیرید زمانی که موتور در حال روغن سوزی است، روغن از دیواره‌های اتاقک محفظه احتراق وارد می‌شود. در این شرایط، بنزین به خوبی نمی‌سوزد و مقداری از آن سر الکترودهای شمع قرار می‌گیرد.

با قرار گرفتن بنزین پس از مدتی شمع سیاه و روغنی شده و جرقه نمی‌زند. این روغن سوزی دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. از آسیب گیت سوپاپ گرفته تا ایجاد آسیب در سیلندر، از جمله دلایل روغن زدن سر شمع خودرو است.

 

دنبال خرید شمع خودرو به صورت عمده هستید؟

کافی است همین حالا به صفحه عمده فروشی شمع خودرو از فروشگاه اینترنتی اسپارک سنتر مراجعه کنید و از تخفیفات ما استفاده کنید.

در اسپارک سنتر دنبال چه برند از شمع خودرو هستید؟ 

دیگر شمع های موجود در اسپارک سنتر عبارتند از:

خرید شمع موتور دریاییخرید شمع موتور کشاورزیخرید شمع موتور هوایی

به نظر شما به جز مواردی که در این مقاله بررسی کردیم چه عوامل دیگری می‌تواند دلیل روغن زدن شمع باشد؟ برای ما بنویسید. در صورتیکه سوالی دارید در همین قسمت با ما و دیگر کاربران اسپارک سنتر در میان بگذارید. 

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 1. مجید رحیمی گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون . کلا روغن ریزی در هر قسمت از اجزای ماشین واقعا یه دردسره

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.